Hoşgeldin ziyaretçi giriş yapın ya da kayıt olun.
Alışveriş sepetiniz boş!

Jammer Nedir Jammer Seçimi

JAMMER

Sinyal boğucu, sinyal kesici, sinyal karıştırıcı, sinyal bozucu vb. isimlerle bilinen;  cemır, cemmır, jemmır, camer, jemır... şeklinde de telaffuz edilebilen, kablosuz alıcı-verici sistemde karşı yüksek frekans üreterek araya giren ve yayını engelleyen frekans bloke edici cihazların genel adı literatürde "jammer" olarak yer almaktadır.

KULLANIM ALANLARI

Genellikle alıcı cihazı hedefleyen bu frekans karıştırıcı cihazlar en yaygın şekilde cep telefonu yayınlarını bloke etmek amacıyla kullanılır.
Cami ve benzer ibadethanelerde, sinema ve konser salonlarında, konferanslar ve toplantılar sırasında, okullarda ve dersliklerde... gibi, cep telefonu kulanımının uygun olmadığı yerlerde telefon kesici olarak kullanılması ile yaygınlaşmıştır.
Özellikle askeri alanda savunma amaçlı olarak, tehdit unsurlarının aralarındaki iletişimi kesmekuzaktan bomba tetiklemlerini önlemekaskeri casusluk aktivitelerini önlemek gibi ulusal güvenliği tehdit eden unsurlara karşı etkili bir biçimde kullanılmaktadır.

Ülkemizde bu cihazlar askeri birimler ile polis ve istihbarat teşkilatı başta olmak üzere çeşitli kamu kurumlarında kullanılmaktadır. Bunun yanında özel olarak en yaygın kullanım alanı camilerimizdir. Namaz sırasında cep telefonlarının çalmasını önlemek amacıyla pek çok camide bu cami jammer cihazlarımız etkili bir biçimde işlev görmektedir.
 

ÜLKE FREKANSLARINA GÖRE ÖZEL ÜRETİM

Her ülkenin GSM ve diğer yayın frekansları farklıdır. Yurtdışından alınacak bir jammer cihazı burada tam anlamıyla etkili olmaz, sinyal kesme konusunda kullanıcıyı tam anlamıyla tatmin etmeyeceği gibi aşırı ısınma yaparak da ciddi riskler taşımaktadırlar. 

Firmamız, Türkiye frekanslarına uygun ve de bu frekanslar üzerinde garantili etki gösteren telefon kesici cihazların üretimini yapmaktadır. Bu bağlamda, hem yüksek etkili hem de ekonomik fiyatlı ürünleri pazara sunmaktayız.
İhtiyaç sahiplerinin isteklerine göre özelleştirilebilen ve etki alanı ile frekans aralığı seçime göre değiştirilebilen cihazlar üretip, uygun satın alma seçenekleri, satış sonrası servis ve garanti hizmetlerimizle de müşteri memnuniyetini en üst düzeyde tutmayı amaçlıyoruz.
Türkiye'de sinyal kesici jammer cihazı satın almak istiyorsanız şu an doğru adrestesiniz. Ürün kategorilerinden cihazlarımızı inceleyerek seçiminizi yapabilir, doğrudan bizimle iletişime geçerek de ihtiyacınıza en uygun olan ürünü firmamızdan temin edebilirsiniz.

Üretimini yaptığımız tüm cihazlar 2 yıl firmamız garantisi altındadır. Bu süre boyunca cihazdan kaynaklanan tüm arızalar ücretsiz olarak giderilir.
Kullanıcı kaynaklı arızalar garanti kapsamına dahil değildir, ancak uygun koşullarda servis hizmetlerimizden yararlanabilirsiniz.

Kişiye veya kuruma özel üretimi yapılan cihazların iadesi söz konusu değildir. Ancak farklı üst modeller ile değişim yapılabilir.

 

JAMMER NEDİR, NASIL ÇALIŞIR, NEREDE KULLANILIR?

 Jammer, frekans karıştırarak sinyal kesen cihazların genel adıdır.

Jammer cihazları, bozacakları yayın ile aynı frekanstan gürültü üretirler. Bu şekilde, yayını alacak olan cihazın gelen frekansı analiz edip işlemesini imkansız hale getirerek alıcı cihazın devre dışı kalmasına neden olurlar.
Radyodan, normal veya kısık seste klasik müzik dinliyorsunuz. Hemen karşınızda güçlü hoparlörleriyle başka bir cihazdan, yüksek seste rock müzik çaldığını farzedin. Kendi dinlediğiniz müziği duyamaz, anlayamazsınız. İşte jammer cihazları da aynı bu mantıkta dijital gürültü üreterek cihazların kafasını karıştırıp, algılarını bozmaktadırlar.

 

Genelde alıcı cihazı (cep telefonu, telsiz, bilgisayar, drone vb.) hedefleyen bu frekans karıştırıcı cihazlar, en yaygın şekilde GSM cep telefonu yayınlarını bloke etmek amacıyla kullanılır.

Kullanım Alanları: Cami ve benzer ibadethanelerde, sinema ve konser salonlarında, konferanslar ve toplantılar sırasında, okullarda ve dersliklerde, fabrika ve işyerlerinde... gibi, cep telefonu kulanımının uygun olmadığı/istenmediği yerlerde kullanılması ile yaygınlaşmıştır.

Özellikle askeri alanda savunma amaçlı olarak, tehdit unsurlarının aralarındaki iletişimi kesmekuzaktan bomba tetiklemlerini önlemekaskeri casusluk aktivitelerini önlemek, drone uçaklarını engellemek gibi ulusal güvenliği tehdit eden unsurlara karşı etkili bir biçimde kullanılmaktadır.

Kelime Anlamı: Jammer, İngilizce "karışıklık" kelimesinden türemiş, "karıştırıcı, bozucu, yayın karıştırıcı, yayın bozucu, parazit yapıcı..." anlamına gelen bir kelimedir.

Bu sektörde sinyal kesici cihazların genel adı olarak uluslararası alanda kullanılmaktadır.

Bilinen adları: Sinyal kesici, sinyal boğucu, sinyal karıştırıcı, sinyal bozucu, frekans karıştırıcı, frekans bozucu, frekans boğucu, frekans bloke edici, yayın karıştırıcı, yayın bozucu, yayın engelleyici, yayın bloke edici...

Telaffuzlar: jammer, jamer, jamır, jemır, cemır, jemmır, cemmır, camer, cammer...

JAMMER SEÇERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Sinyal kesici jammer cihazları sıradan elektronik ürünler gibi değildir. Özel üretim olan bu cihazlar, ihtiyaca uygun olarak üretilmekte ve ona göre ayarlanmaktadırlar. Jammer sektöründe fabrikasyon ürünlerden tam randıman alınamayabilir. Çünkü her ülkenin yayın bantları farklı olduğu gibi yayın yapan cihazların da çok farklı frekans aralıkları olabilmektedir. Yapılacak bir kaç basit tespitin ardından size en uygun jammer cihazını seçmeniz daha da kolaylaşlacaktır.

İhtiyaç Tespiti:
Öncelikle kullanılacak olan jammer cihazının hangi amaçlara hizmet edeceği doğru bir biçimde tespit edilmelidir. Hangi frekanslardan ve kanallardan kullanım yapıldığı belirlenmeli ve buna göre tedbir alınmalıdır.
Örneğin, bir cami için sadece GSM şebekesini bloke eden cihaz yeterli olurken, okullarda aynı zamanda bluetooth ve Wi-Fi frekansları da bloke edilmelidir.

Kullanılacak Alanın Büyüklüğü:
Önemli olan faktörlerin başında gelmektedir. Jammer cihazları için standart bir mesafe sözkonusu değildir. Bu mesafeler ortama ve sinyal gücüne bağlı değişiklikler gösterir.
Büyük bir alanda jammer uygulaması yapılacaksa, ilk etapta çok güçlü bir cihaz alıp kullanmak yerine daha düşük güçte bir cihaz denenmeli, gereken verim alınamadığı taktirde ikinci bir cihazla desteklenmeli veya daha güçlü tek bir cihaz kullanılmalıdır.

Güç ve Antenler:
Jammer cihazlarının etki gücü watt değeri üzerinden hesaplanmaktadır. Ancak etki mesafesi sadece cihazın watt değerine bağlı değildir. 20 wattlık bir cihaz 50 metre mesafeden kesim yapabilirken aynı mesafeyi 3-5 wattlık bir cihazla da elde edebilmek mümkündür. Bu mesafeler jammer cihazındaki bant aralığına ve anten gücüne bağlıdır. Cihaz gücünün mesafeye ancak dolaylı etkisi olmaktadır. Yani yüksek wattlı bir cihaz çok iyi keser diye bir kaide yoktur. Doğru frekans aralığı ve en uygun anetnler ile uzun mesafeli kesimler daha düşük güçteki cihazlarla gayet randımanlı bir şekilde elde edilebilmektedir.
Sinyal kesim ihtiyacına bağlı olarak yönlü veya dairesel yayın yapan antenler tercih edilebilir. Yönlü antenler frekansı tek bir yöne toplu halde gönderdikleri için daha uzun mesafelere etki ederler. Dairesel antenli cihazlar ise 360 derecelik bir dağılım ile her yönü eşit şekilde kesebilirler.
Örneğin bir cezaevinin dört köşesine birer adet yönlü cihaz koyulabileceği gibi, tam ortasına dairesel antenli tek bir cihaz da koyulabilir. Bu tür ihtiyaçlar uzmanlar tarafından belirlenmelidir.

Cihaz Seçimi:
Kullanılacak cihazın en verimli olanı tercih edilmelidir. Sabit bir mekanda portatif jammer yerine sabit jammer tercih edilmelidir. Yine aynı şekilde eğer iç mekanda kullanılacak ise iç mekan tercih edilmeli, "fazladan özellik olsun, elimizde bulunsun" diye düşünülmemelidir. Başta da belirttiğimiz gibi, bunlar sıradan elektronik ürünler değildir ve fazladan özellik, mali külfet, boyut büyüklüğü, enerji tüketimi gibi bir çok ek yükümlülükleri beraberinde getirerek fiyat/performans dengesinde olumsuz kayıplara neden olacaktır.
Örneğin; amacınız sesli haberleşmeyi kesmek olsun. Kullanacağınız jammer'da GSM, UHF, FM gibi tüm sesli iletişim frekansları olmalıdır. Ancak GPS, Wi-Fi gibi sesli iletişimde kullanılmayan frekansları ya da belirli sesli iletişim frekans aralığı dışında kalan diğer boş frekansları cihaza eklemenizin hiçbir anlamı yoktur.
Yine de cihazınızın yükseltilebilir (upgrade) olması önemlidir. Zira zaman zaman yeni yayın frekansları ortaya çıkmakta ve kullanıma sunulmakta. 3G, 4.5G buna örnek gösterilebilir. Yeni bir frekans çıktığında, veya başka bir kablosuz cihaz türediğinde cihazınıza bu frekansların da eklenebilir olması artı bir özelliktir.

Cihaz Kalitesi:
Jammer uygulamaları özen ve ciddiyet ister. Eğer kaliteden ödün verilirse telaffi edilemeyecek sonuçlar ile karşı karşıya kalınabilir. 
Tabii ki, jammer piyasasında çok ucuz ürünler bulunabileceği gibi ciddi meblağlara satılan ürünler de bulunabilmektedir. Bir ürün çok pahalı diye çok iyidir anlamına gelmiyor bu. Çünkü jammer piyasası oldukça özel bir piyasadır ve bu piyasada standart bir fiyatlandırma bulunmamaktadır. Bu nedenle makul ve mantıklı olan teklifler değerlendirilmeli, hem aşağı hem de yukarı yönde "uçuk" olan teklifler çok da ciddiye alınmamalıdır.
Bizim üretimimiz olan uzun mesafe etkili cihazların benzerlerini çok daha yüksek fiyatlara bulabileceğiniz gibi, bizim fiyatlarımızda ancak etki mesafesi neredeyse sıfıra yakın olan ürünlerle karşılaşmanız da çok olasıdır. Bilhassa uzakdoğu menşeili ürünler oldukça uygun fiyatlarla bulunabilmektedir. Ancak iş uygulamaya geldiğinde ise bu fiyatların nedenleri de bir bir ortaya çıkmaktadır. Mesafeler kısadır, çoğu 1 metre yakınından dahi işlevsizdir, çok çabuk ısınırlar ve uzun süre kullanılamazlar. Tüm bunların yanında, arıza halinde karşınızda bir muattap da bulamazsınız. Bulsanız da, cihazın kronik problemleri zaten bellidir ve aynı arızaları sürekli olarak yapmaya devam edecektir.
Tüm bu nedenlerden dolayı profesyonel yerli üreticilerden cihaz tedarik etmelisiniz. Firmamızın da içinde bulunduğu bu üreticiler de bir elin beş parmağını geçmez sayıdadır.

Sevis, Bakım Hizmetleri:
Aldığınız cihazın arıza yapması durumunda veya geliştirilmesi, ek özellikler dahil edilmesi gerektiği durumlarda bu işlemlerin hızlı bir şekilde sonuca ulaşması elzemdir. Servis hızı, teslimat hızı ve garanti işlemleri en uygun cihazları ve firmaları tercih etmelisiniz.

Ülkemizde bu cihazlar askeri birimler ile polis ve istihbarat teşkilatı başta olmak üzere çeşitli kamu kurumlarında kullanılmaktadır. Bunun yanında özel olarak en yaygın kullanım alanı camilerimizdir. Namaz sırasında cep telefonlarının çalmasını önlemek amacıyla pek çok camide bu cihazlarımız etkili bir biçimde işlev görmektedir.

Her ülkenin GSM ve diğer yayın frekansları farklıdır. Yurtdışından alınacak bir jammer cihazı burada tam anlamıyla etkili olmaz, sinyal kesme konusunda kullanıcıyı tam anlamıyla tatmin etmeyeceği gibi aşırı ısınma yaparak da ciddi riskler taşımaktadırlar. Hem tam randımanlı çalışmamaları hem de yüksek maliyetli fiyatlarıyla doğrudan tüketicinin zararına olan bu ithal ürünler yerine yerli üretim jammer cihazları tercih edilmelidir.
Bu yüzden Türkiye'de sinyal kesici cihazlar, bu özel frekanslara hakim profesyonel üreticiler tarafından sağlanmalıdır.

TEMEL ÇALIŞMA ALANLARIMIZ:

ASKERİ SAVUNMA:

Uzaktan kumandalı  tetiklemeli bombalara karşı önlem, Tarama hizmetleri, Uzun mesafe ses ve görüntü iletimi , Gece görüş ve termal kameralarla birlikte uzaktan dinleme sistemleri ile tehditlerin önceden belirlenmesi...

DİPLOMATİK SAVUNMA:

Makam odası, elçilik binası, miting konvoyu gibi alanlarda jammer cihazlarımız ile frekans blokaj hizmetleri ve casusuluğa karşı tarama ve tespit hizmetleri ve koruma

ULUSLARARASI SAVUNMA:

Yakın komşu müttefiklerimize askeri savunma cihazları üretimi ve temini ve tasarımı

KURUMSAL VE KİŞİSEL SAVUNMA:

Dinleme cihazları ve gizli kameralara karşı önlemler, Tarama ve tespit hizmetleri, Ev, işyeri ve araç için güvenlik uygulamaları...